Koronawirus i wesela. Co z imprezami okolicznościowymi w okresie zagrożenia epidemicznego?


Obecna sytuacja związana z ogłoszeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego powoduje spory paraliż w życiu społecznym. Wprowadzono pewne ograniczenia, między innymi zamknięto restauracje i lokale gastronomiczne oraz wprowadzono zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób. Jak to wszystko ma się do sytuacji w branży rozrywkowej i zaplanowanych wydarzeń oraz eventów? 

Znacznie wcześniej odwołane zostały imprezy masowe, koncerty czy dyskoteki. Formalnie wprowadzony został stan zagrożenia epidemiologicznego, ale skala i wielkość ograniczeń oznacza praktycznie wprowadzenie stanu wyjątkowego. Przejdźmy jednak do sedna, czyli wesel i imprez okolicznościowym, czy one również zostały zakazane? 

Zgromadzenie publiczne a wesele w świetle prawa?

W świetle przepisów polskiej Konstytucji wolność zgromadzeń jest zaliczana do wolności o charakterze politycznym. Ustawa – Prawo o zgromadzeniach – definiuje zgromadzenie jako zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych.

W świetle tych zapisów, wesele nie jest więc zgromadzeniem publicznym. W niedzielę 15 marca 2020 roku w podobny sposób wypowiedziała się w telewizji TVN24 Monika Gładoch, ekspert prawny. 

Warto pamiętać, że wesele to nie jedyny element Waszego wielkiego dnia. Zabawa jest następstwem ślubu, a ograniczenia w funkcjonowaniu wprowadziły Urzędy Stanu Cywilnego oraz instytucje kościelne.

W związku z licznymi komentarzami i pytaniami — podsumowując: wesele to nie zgromadzenie, ale obecnie jego organizacja, ze względu na ograniczenia dla lokali gastronomicznych oraz ograniczenie pracy urzędów i instytucji kościoła, jest praktycznie niemożliwa.

Zdrowy rozsądek... 

Gromadząc wiele osób w jednym miejscu z różnych stron kraju, a czasami nawet z zagranicy, znacznie większe byłoby ryzyko zakażenia się wirusem. Ponadto czy w związku z obecną sytuacją goście zdecydowaliby się na przyjęcie zaproszenia i wzięcie udziału w uroczystości. Z drugiej strony obowiązują ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, które również dotyczą sal weselnych. 

Informacja dla moich klientów

Na obecną chwilę należy czekać na rozwój sytuacji i zbyt pochopnie nie podejmować decyzji. Nie wiemy jak długo będą obowiązywały ograniczenia wprowadzone przez rząd (czy zostaną przedłużone). Bądźmy dobrej myśli, że uda się szybko uporać z pandemią koronawirusa. 

W zależności od rozwoju sytuacji będę proponował Państwu szereg rozwiązań, takich jak np. możliwość przełożenia terminu i aneksowania podpisanych już umów. Podczas spotkań osobistych, zapewne zauważyliście, że mam elastyczne podejście i zawsze zależy mi na tym, aby Wasz wielki dzień był wyjątkowy, z jak najmniejszą ilością stresu i co ważne, z cudownymi wspomnieniami. 

Gdy szukacie DJ-a i chcecie porozmawiać

Pracuje normalnie. Dla osób, które poszukują usługodawcy na wesele lub inny event przygotowałem ofertę on-line. Możemy porozmawiać nie tylko telefonicznie, ale również zrobić np. wideokonferencje. Podpisanie umowy również odbywa się zdalnie. Planując Wasze wydarzenie udostępniam Wam ankietę on-line. Te wszystkie rozwiązania funkcjonują u mnie już od dłuższego czasu i są przygotowane dla Waszej wygody.

Aktualizacja!
Od 20 marca został wprowadzony w Polsce stan epidemii. W związku z wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami organizowanie wydarzeń jest zakazane.

W razie pytań jestem do Waszej dyspozycji pod jednym z kanałów komunikacji: 
  • Messenger - poprzez mój profil na Facebooku
  • E-mail: paulsleeven@gmail.com
  • Telefon i What`s Up - tel. +48 601 492 482


Zdjęcie ilustracyjne jest autorstwa Marka Follendorfa.

0 Komentarze