Kontrolery MIDI dla kompozytorów, producentów i DJ-ów od DNA


Po co DJ-owi kontroler midi? Czym jest kontroler, czy będzie to jakiś przydatny gadżet i do czego możemy te urządzenia wykorzystać. 


Zacznijmy od początku, kontrolery midi dzielą się na kilka typów. Są takie, które przypominają instrumenty, mają klawisze i wyglądają jak organy lub syntezator. Są kontrolery pad-owe i urządzenia combo, które mają szerokie zastosowanie. Kolejną grupą są kontrolery dj-skie. Tak właśnie, wielu dj-ów i prezenterów, szczególnie tych weselnych, zrezygnowało z klasycznej konsoli składającej się z miksera i dwóch odtwarzaczy lub gramofonów na rzecz... kontrolera. 

Kontrolery midi służą jako zewnętrzny interfejs do programów typu DAW. To specjalistyczne oprogramowanie dzięki, któremu szeroko pracujemy z dźwiękiem - od nagrywania poprzez edycję, montaż i miksowanie aż po mastering. Podsumowując, te urządzenia wspierają prace producentów i kompozytorów. 

Na rynku mamy kilkudziesięciu producentów, najpopularniejsi to Native Instruments, Korg, Novation, Akai czy Alesiss. Koszt zakupu to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W tym odcinku przyjrzymy się kontrolerom DNA, ich wykonaniu i temu czy faktycznie odbiegają od markowych producentów.


DNA EASY CONTROL to prawdopodobnie najtańszy kontroler na rynku, który oferuje nam możliwość zaprogramowania 30 przycisków. Mamy tu po dziewięć pokręteł i suwaków sterujących. Jedenaście programowalnych podświetlanych przycisków LED i przyciski sterowane nagrywaniem, odtwarzaniem, przewijaniem i pętlą. Możemy ustawić cztery różne banki. DNA Easy Pad jest niewielki i lekkim kontrolerem, który bez problemu możemy wrzucić do plecaka i zabrać w podróż. 


DNA STUDIO PAD PRO to urządzenie z nieco innej grupy. Mamy tu 64 dotykowe podświetlane przyciski nazywane padami. Są czułe na prędkość i siłę nacisku. Do każdego przypisku możemy przypisać jeden z trzech kolorów podświetlania - czerwony, zielony lub niebieski. Do przycisków możemy przypisać dźwięk loop, perkusję albo inną funkcję.

DNA M-PAD to kontroler typu combo. Mamy tu suwaki, przełączniki i pady. To bardziej rozbudowane urządzenie, które jest wyposażone w wejście i wyjście 5-pinowe DIN oraz wejścia typu duży JACK. Mamy również możliwość zasilania kontrolera przez zasilacz z sieci zewnętrznej o napięciu 9 Volt. W prawym górnym logu znajduje się wyświetlacz LCD, który pomoże nam w prawidłowym zaprogramowaniu przycisków i ich używaniu.

DNA KEY PAD61 to wysokiej klasy klawiatura sterująca wyglądająca jak keybord. Mamy tu 61 klawiszy, 5 oktaw i całą masę przycisków, które możemy zaprogramować od potencjometrów po suwaki do padów. Ten kontroler również jest wyposażony w wyświetlacz LCD. Dzięki dwóm kołom umieszczonych po lewej stronie, możemy wybrać wysokość dźwięku i modulacji. Tutaj również mamy gniazda wejścia i wyjścia midi, dwa na duży Jack oraz zasilające. 

Największą zaletą kontrolerów DNA jest ich niska cena i uwaga, to nie idzie w parze z jakością, ponieważ wykonanie urządzeń i ich funkcjonalność jest na wysokim poziomie. Urządzenia są bardzo lekkie i łatwe w transporcie. Kontrolery świetnie sprawdzą się przy współpracy z programami pokroju FL Studio, Ableton lub innym oprogramowaniem typu DAW.

0 Komentarze