Ile kosztuje DJ na wesele? Za co tak naprawdę płacisz?


Obsługa uroczystości weselnej stała się prawdziwą sztuką. Poprowadzenie wesela w roli prezentera, dj-a i konferansjera wymaga doświadczenia, zaangażowania i wiedzy nie tylko z zakresu muzyki, ale także umiejętności interpersonalnych. Ile kosztuje obsługa muzyczna wesela i dlaczego ceny tak bardzo się różnią? 


Cena usługi to indywidualna sprawa. Każdy dj, prezenter czy artysta sam wycenia swoją pracę. W 2019 roku za weselną obsługę możemy zapłacić średnio od 2000 do nawet 7000 złotych. Skąd taka duża różnica i za co tak naprawdę płaci Młoda Para? 

1. Staż, doświadczenie i renoma

Cena w pierwszej kolejności jest zależna od stażu pracy, doświadczenia i renomy, jaką dana osoba ma w branży. Profesjonaliści bez problemu poradzą sobie z doborem odpowiedniej muzyki oraz dzięki pracy z mikrofonem nawiążą relację z gośćmi. Podczas wesela mamy do czynienia z wieloma stresującymi momentami, np. podczas pierwszego tańca, podziękowań dla rodziców lub innych zaplanowanych i nieoczekiwanych sytuacji. Dobry DJ bez problemu zapanuje nad emocjami i pomoże rozładować stres. 

2. Show i program artystyczny

Tradycyjne weselne oczepiny nie muszą być sztampowe czy żałosne. To element wesela, który Wasi goście zapamiętają na długo, między innymi dzięki doborowi odpowiednich zabaw i konkursów oraz prowadzenia z dużą dawką humoru. Podczas oczepin nie każe gościom imitować aktów seksualnych, nie narażam ludzi na zniszczenie fryzur czy odzieży, jednym słowem — nie robię przysłowiowej "wioski". Podczas samego wesela przeprowadzane są różne inne formy animacji poprzez zabawy integracyjne czy tzw. zabawy przy stołach. 

3. Wygląd osobisty i prezencja

Osoba obsługująca wesele to nie tylko DJ, wodzirej i prezenter. To trochę stand-up`er, kabareciarz, a nawet... psycholog. Ważny jest również wygląd, dopasowanie się stylem i ubiorem do wydarzenia. Szanujący się profesjonalista dba o odpowiedni dobór strojów. W moim przypadku dużą wagę przykładam do ubioru (markowe, eleganckie i dopasowane ciuchy), mojej sylwetki, która musi być wysportowana oraz wyglądu (włosy, zarost itp.). Ciepły głos, ładna dykcja, przemyślane słowa i żarty muszą sprawić, że goście będą się świetnie bawić. 

4. Sprzęt 

Wysokiej klasy nagłośnienie i odpowiednie oświetlenie sprawią, że Twoja impreza będzie w pamięci uczestników jeszcze przez długi czas. Dobre nagłośnienie to podstawa, muzyka oraz głos DJ-a musi być dobrze słyszalny. Nowoczesne systemy wyrównane liniowo gwarantują krystaliczny dźwięk i równe pokrycie dźwiękiem po całej sali. Oznacza to, że zarówno przy stołach, jak i na parkiecie dźwięk jest dobrze słyszalny i nie "męczy ucha". Pracuje na markowych urządzeniach firm Shure, RCF, Pioneer, Technics czy Evolights. Koszt zakupu wszystkich urządzeń, które są mi niezbędne w pracy podczas obsługi wesela lub innego wydarzenia to ponad 50 000 złotych. 

5. Kultura pracy, stanowisko 

Dysponuje eleganckimi i nowoczesnym stanowiskiem, które świetnie dopasuje się do każdej sali. Solidna DJ-ka to gwarancja bezpieczeństwa mojego i gości. Wszystkie przewody i kable są ukryte, dzięki czemu nie ma ryzyka, że ktoś podczas zabawy się w nie zapląta. Całość świetnie prezentuje się na zdjęciach i filmach. 

6. Legalność 

Osoba prowadząca legalną działalność gospodarczą zawsze będzie droższa od kogoś "pracującego na czarno". Prowadzenie firmy w Polsce wiąże się z płaceniem podatków, ZUS-ów i szeregiem innych wydatków. Daje to jednak gwarancję należytego wykonania umowy. Zdecydowanie się na legalnego DJ-a zapewni Wam pewność i spokój. 
Kolejną kwestią jest również legalność muzyki. Posiadanie legalnych nośników i plików to gwarancja wysokiej jakości utworów i braku nieprzyjemności w przypadku kontroli ZAiKS lub ZPAV. Od wielu lat kupuje legalną muzyką z prawem do publicznego odtwarzania. 

7. Oferta i możliwości 

Ciężki dym, ekran LED, napis LOVE oraz możliwość konsultacji, podpowiedzi i realizacji Waszych marzeń dotyczących Waszego wydarzenia. Dobry DJ nie tylko zadba o odpowiednią muzykę, ale również pomoże Wam w zaplanowaniu wszystkich szczegółów wesela. Współpracujące ze mną Pary Młode otrzymują specjalną ankietę on-line dzięki, której w łatwy i przyjemny sposób komunikujemy się i ustalamy scenariusz wydarzenia.


Zdjęcie tytułowe jest autorstwa Przemysława Kaweńskiego.