Konsola DJ-ska. Jak wybrać? Różnice pomiędzy klasyczną konsoletą a kontrolerem.Konsola jest podstawowym narzędziem pracy DJ-a. Rozwój technologii w ostatnich latach sprawił, że zarówno początkujący jak i zaawansowani DJ-e mogą wybierać spośród różnych modeli urządzeń. Klasyczną konsolę składającą się z miksera i odtwarzaczy lub gramofonów zastępują kontrolery. W tym artykule przedstawiam główne różnice pomiędzy klasycznymi konsoletami a nowoczesnymi urządzeniami. 

Jeszcze kilka temu, nieodłącznym elementem wyposażenia każdego DJ-a była walizka (a nawet kilka walizek) płyt CD lub płyt winylowych. Gromadzenie muzyki było znacznie trudniejsze. Płyty z legalną muzyką z prawem do publicznego odtwarzania oferowały stowarzyszenia pokroju Deejay Mix Club lub DJ Promotion. Znacznie trudniej mieli artyści grający płyt winylowych, często trzeba było przesłuchać setki płyt aby znaleźć interesujące nas brzmienie. W XXI wieku wystarczy internet. Jedna by grać legalnie, muzykę również musimy zakupić. Służą do tego specjalne serwisy dla DJ-ów. Faktem jest jednak to, że znacznie łatwiej zgromadzić bibliotekę z której jako DJ będziemy korzystać. 

Tekst nie dotyczy jednak muzyki a serca pracy DJ-a, czyli konsolety. Czym różnią się poszczególne urządzenia?

Mikser i odtwarzacze CD

Klasyczna konsoleta składała się z miksera i dwóch odtwarzaczy CD. Taki zestaw należało podłączyć do zewnętrznego źródła dźwięku i można było miksować muzykę z płyt CD. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się odtwarzacze z możliwością odtwarzania płyt MP3 czy muzyki z pendrive. 

Mikser i gramofony


Umiejętność miksowania czy zgrania dwóch utworów używając do tego konsolety z gramofonami wymaga dużych umiejętności. W przeciwieństwie do odtwarzaczy, tutaj miksowanie odbywa się bardzo manualnie i nie mamy co liczyć na systemy wspomagające (np. przycisk SYNC, który automatycznie dopasowuje tempo). Oprócz dobrej jakości gramofonów konieczne jest posiadanie dobrych systemów z igłami. 

Systemy DVS

System DVS (Digital Vinyl System) pozwala nam na przekształcenie nawet starej konsoli DJ-skiej (składającej się z odtwarzaczy CD lub gramofonów) w nowoczesny kontroler dzięki któremu mamy możliwość grania z komputera. Jak na płytach winylowych grać z plików mp3? Potrzebny jest do tego specjalny system (np. Traktor Scratch, Mix Vibes DVS) składający się z interfejsu, oprogramowania i płyt z kodem czasowym. Odtwarzacze podłączamy do miksera przez wspomniany interfejs a w nich umieszczamy płyty z kodem czasowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy mieć ze sobą kufra pełnego płyt... 

Kontroler DJ


To zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie z którego korzystają DJ-e. Kontroler to urządzenie, które bardzo przypomina klasyczną konsoletę, ale tworzącą jedną całość. Większość budżetowych kontrolerów jest zasilana z komputera za pomocą portu USB. Do miksowania niezbędny jest komputer z odpowiednim oprogramowaniem. 

Kontroler DJ typu all in one

To profesjonalne kontrolery, których sięgają kilku tysięcy złotych. Od klasycznych tego typu urządzeń różni ich to, że mają niezależne zasilanie. Sterowanie urządzeniem i muzyką może odbywać się za pomocą komputera wyposażonego w specjalne oprogramowanie (Rekordbox, Virtual DJ lub Serato) ale również z pendrive, telefonu lub tabletu.


Zdjęcie ilustracyjne pochodzi z serwisu pixabay.

0 Komentarze