Jak stworzyć własne studio muzyczne? Jaki sprzęt będzie nam potrzebny?


Muzycy, artyści czy dj-e nie pracują jedynie podczas eventów. Pandemia wirusa covid-19 zamknęła nas w domach. Warto wykorzystać ten czas na stworzenie lub przebudowę swojego domowego miejsca pracy. Jak zacząć gdy chcemy stworzyć własne studio?

Stworzenie własnego studia wiąże się z niemałymi wydatkami. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Dziś pokażę Wam jak wygląda moje miejsce przygotowań do tworzenia. Jaki sprzęt będzie nam potrzebny?Monitory odsłuchowe

W moim studiu za dźwięk odpowiadają dwa monitory DNA M60A. To aktywne monitory w postaci dwudrożnej kolumny audio o mocy 90 W każda, wyposażone są w 6,5 calowy bas i 1 calowy tweeter. Kolumna potrafi wytworzyć falę akustyczną, której poziom ciśnienia dźwięku przekracza 110 dB!


Mikser

Mikser jest bardzo ważnym urządzeniem. Dzięki niemu będziemy mogli podłączyć kilka rożnych źródeł sygnału takich jak mikrofony czy instrumenty. Przy wybieraniu konkretnego modelu należy zwrócić uwagę ile kanałów będzie nam potrzebne. Ja w studiu używam model DNA MC04X. To 4-kanałowa, analogowa konsola mikserska, która idealnie sprawdza się w domowym studio nagrań, na sali prób oraz podczas występów zespołu, a także w mobilnej pracy DJ-ów.


Mikrofon

Studyjne mikrofony różnią się od dynamicznym, czyli tych najczęściej używanym przez wokalistów lub dj-ów. W studiu będzie nam potrzebny mikrofon pojemnościowy, który różni się sposobem przetwarzania fal dźwiękowych.  Mikrofony pojemnościowe zbudowane są z ruchomych okładek oraz stalowej siatki membranowej, ładowanych polaryzującym napięciem i tworzących specjalny rodzaj kondensatora. Pojemność kondensatora zmienia się dzięki drganiom membrany (pod wpływem fal dźwiękowych) i w ten sposób powstają impulsy elektryczne, które przekazywane są do rejestratora.
Po długich poszukiwaniach zdecydowałem się na ulepszony model Rode NT1. W tzw. zestawie "kit" otrzymujemy uchwyt SMR, który eliminuje wibracje oraz osłonę przeciw-podmuchową popfilter. 


Słuchawki 

Tutaj wybór również mamy spory. Słuchawki studyjne są zazwyczaj duże i muszą dobrze tłumić dźwięk. Na moim kanale na YouTube możesz znaleźć recenzję słuchawek DNA ST Pro.


Interfejs audio

Interfejs przyda się osobom, którym zależy na dobrej jakości nagrania głosu lub instrumentu. Dzięki takiemu urządzeniu możemy odsłuchać wynik nagrania w postaci gotowej do zmiksowania i masteringu. Bardzo dobrze znane są interfejsy z serii Scarlett. Przy wyborze takiego urządzenia również warto zwrócić uwagę na ilość potrzebnych wejść i wyjść. 
Kabina akustyczna

Kabina akustyczna to akcesorium w którym montujemy mikrofon. Szczególnie polecana jest tym, którzy chcą wyeliminować niepożądane efekty odbić dźwięku w pomieszczeniach, które np. nie są odpowiednio wygłuszone. Mikrofon w kabinie akustycznej redukuje hałas, echo i dźwięki otoczenia. Dzięki niej możemy uzyskać bardzo czysty dźwięk podczas nagrania. Ja używam modelu DNA NS1. 


0 Komentarze