Bus, przyczepa czy duże kombi? Czym DJ-e i zespoły wożą sprzęt na imprezy?


Zarówno mobilni DJ-e i prezenterzy oraz zespoły muzyczne obsługując wesela i eventy muszą transportować sporą ilość sprzętu w postaci nagłośnienia, świateł estradowych czy instrumentów. Czym najlepiej wozić sprzęt? Na to pytanie odpowiem korzystając z własnych przykładów. 


Obsługą muzyczną imprez i wydarzeń zajmuje się od wielu lat, wraz ze stale zwiększającą się ilością realizacji i klientów oraz rozwojem firmy, rozrastało się stanowisko i urządzenia, z których korzystałem podczas pracy. Nagłośnienie, światło i konsoletę dj-ską trzeba było bezpiecznie transportować. Absolutnym standardem stało się pakowanie wszystko w dedykowane case`y, czyli skrzynie do transportu czy specjalne pokrowce. 


Bus dla DJ-a, muzyka lub zespołu

Bus jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem, jednak często szukamy uniwersalnego zastosowania dla posiadanego samochodu. Przy pojazdach dostawczych i przestrzeni ładunkowej oddzielonej od grodzi możemy bezpiecznie transportować urządzenia. Takiego samochodu raczej jednak nie wykorzystamy do innych zastosować niż transport sprzętu. Przez kilka lat korzystałem zarówno z van-ów, jak i wersji osobowych. Z minibusów najbardziej do gustu przypadł mi Renault Traffic (lub Nissan Primastar albo Opel Vivaro). Duży pojazd daje nam duże możliwości. Na długich trasach jazda busem jest jednak mniej komfortowa niż w typowej osobówce. 


A może... kombi?

Komfort jazdy zostaje zachowany. Moja przygoda z kombi jako samochodu do transportu sprzętu trwała bardzo krótko. Auto nie pozwalało mi zabrać wszystkiego, a układanie sprzętu przypominało popularną grę "tetris". Auto osobowe ma też określoną ładowność, bardzo łatwo jest zniszczyć zawieszenie. Podczas transportu sprzęt może też zniszczyć elementy tapicerki czy plastiki. Pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa podczas jazdy np. przy nagłym hamowaniu. 


Przyczepa transportowa 

Duża przestrzeń ładunkowa i dużo miejsca na reklamę. Zakup dobrej przyczepy to jednak spory wydatek. Aby bezpiecznie wozić w niej nagłośnienie, oświetlenie estradowe i inne urządzenia, dobrze jest wybrać model typu cargo z twardymi ścianami i zamkami. Dodatkowo oś musi być resorowana i posiadać amortyzację, w innym przypadku przedmioty, które transportujemy mogą się uszkodzić. W przyczepie, której używam mam specjalny trap, dzięki czemu wszystkie skrzynie na kółka po prostu z niej zjeżdżają. Jazda z przyczepą a szczególnie cofanie wymaga pewnym umiejętności, nie wszędzie da się też wjechać i należy poruszać się z prędkością maksymalną 100 km/h.  

Co wybrać?

Miałem kilka samochodów, jednak wraz z rozbudową sprzętu cały czas potrzebowałem więcej miejsca. W przypadku busów minusem był komfort jazdy, to również głośne auta. Kombi było jeszcze gorszym rozwiązaniem. Obecnie do transportu sprzętu wykorzystuje przyczepę, największą zaletą jest nieniszczenie samochodu ruszającymi się skrzyniami i oszczędność czasu na spakowaniu i rozpakowaniu urządzeń. Mając garaż nie musimy za każdym razem po realizacji rozładowywać sprzętu. 

0 Komentarze