Jak streamować na żywo za pomocą programu OBS?


Transmisję na żywo za pośrednictwem platform społecznościowych to świetny sposób na zebranie grupy fanów i umilanie im czasu. Jak w kilka minut zrobić profesjonalny stream? 


Do nadawania na żywo możemy wykorzystać jedną z wielu platform streamingowych takich jak Facebook, YouTube czy Twitch. Facebook jest zdecydowanie najpopularniejszą obecnie platformą do transmisji na żywo. Zanim jednak rozpoczniemy interakcję z naszymi widzami musimy przygotować transmisję od strony technicznej. 

Co potrzebujemy do nadawania na żywo? 

Do strumieniowej transmisji danych niezbędne będzie stabilne łącze internetowe, źródło dźwięku takie jak np. konsoleta dj-ska, mikrofon i komputer (jeżeli grasz z komputera, dobrze mieć dwa, jeden do grania, drugi do streamowania). 

Tak wygląda moje studio gotowe do rozpoczęcia transmisji na żywo. Przy transmisji używam dwóch komputerów. 

Nadawanie na żywo za pomocą programu OBS Studio

OBS czyli Open Broadcaster Software to darmowy program, dzięki któremu możemy nagrywać i transmitować wideo w czasie rzeczywistym. Program możemy pobrać ze strony internetowej www.obsproject.com znajdziemy tam wersję na systemy Windows, macOS i Linux. 

Po uruchomieniu programu widzimy takie okno: 


W pierwszej kolejności musimy utworzyć scenę, możemy dowolnie ją nazwać. Do komputer w którym zainstalowaliśmy program musi być podłączona kamera, internetowa typu "plug & play" po podłączeniu przez USB zostanie wykryta przez system. Jeżeli chcemy mieć lepszy obraz z kamery lub aparatu, konieczny będzie zakup karty video do przechwytywania obrazu (np. Black Magic Intensity Shuttle). 

W kolejnym etapie wybieramy Źródła obrazu. Tutaj w pierwszej kolejności możemy wybrać kamerę (dodaj - urządzenie do przechwytywania wideo). Obraz możemy dowolnie rozciągnąć. W tym samym menu możemy dodać elementy graficzne takie jak np. logo, należy jednak pamiętać aby grafiki miały przezroczyste tła. 


Zanim zaczniemy stremować należy przejść do ustawień programu. Klikając na "Ustawienia" przechodzimy w zakładkę "Stream" gdzie wybieramy z listy platformę, która nas interesuje, następie należy wkleić klucz transmisji, który pobieramy z ustawień naszej strony (logując na na facebooku lub na kanał youtube). 

W zakładce dźwięk możemy wybrać źródła dźwięku (np. mikser lub konsoletę DJ-ską podłączoną za pomocą USB). W zakładce obraz ustawiamy rozdzielczość bazową (czyli tą, którą mamy na komputerze) i wynikową (rozdzielczość nagrania). 

W kolejnych artykułach przedstawię jak dokładnie można zrobić stream za pomocą Facebooka oraz Youtube.

0 Komentarze