Moja metamorfoza

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj! - Karen Lamb

Od dziecka lubiłem sport. W młodości uprawiałem głównie piłkę nożną i sporty zespołowe, byłem całkiem niezły, wielokrotnie reprezentowałem szkołę w zawodach sportowych zarówno na poziomie szkoły podstawowej jaki i gimnazjum. 

Z chwilą wejścia w pełnoletniość i ukończeniu szkoły średniej mój tryb życia nie był zbyt zdrowy. W pewnym momencie waga wskazała ponad 121 kg a uzależnienie od papierosów spowodowało, że moja wydolność stała się mocno ograniczona. Męczyły mnie nawet krótkie spacery. Niszczyłem swój metabolizm i organizm. 

Nadwaga, otyłość i nieleczone urazy z dzieciństwa doprowadziły do poważnych schorzeń nóg, między innymi kolan czy ponadrywanych ścięgien. Sytuacja była bardzo poważna, lekarz ortopeda stwierdził konieczność operacji obu nóg.


Kilkukrotnie próbowałem swoich sił w bieganiu. Amatorsko grałem w piłkę nożną. Ból nóg stawał się coraz bardziej uciążliwy. Zacząłem interesować się kolarstwem, którego uprawianie w mniejszym stopniu obciążało kolana. 


Decyzję o poważnej zmianie swojego stylu życia podjąłem na przełomie września i października 2017 roku. Dokładnie 4 października zacząłem stosować dietę, ważyłem 110 kg a obwód bioder wynosił 112 cm. Nosiłem odzież w rozmiarze XL/XXL. W tamtym momencie nie mogłem rozpocząć treningów siłowych, ponieważ odczuwałem dolegliwości związane z wypadkiem samochodowym z czerwca podczas którego doznałem złamania obojczyka, miesiąc po operacji nastąpiły powikłania i konieczny był kolejny zabieg. Dodatkowo na przełomie października i listopada przeszedłem pierwszą operację kolana. Artroskopia wykluczyła możliwość treningów na kilka tygodni. 


W listopadzie 2017 roku "z dnia na dzień" rzuciłem palenie papierosów. Trening siłowy rozpocząłem w styczniu 2018 roku. Z powodu przebytych zabiegów nie mogłem wykonywać ćwiczeń w pełnym zakresie. 

Przez pięć miesięcy udało mi się zrzucić 23 kilogramy, poprawić swoją wydolność, siłę i wytrzymałość. Kilka miesięcy ciężkiej pracy nad sobą spowodowało, że zacząłem pogłębiać wiedzę z zakresu treningu, regeneracji, suplementacji i zdrowego stylu życia. Cały czas pracuje nad sobą i chętnie swoją wiedzą i spostrzeżeniami dzielę się z innymi.

Moją największą motywacją są efekty, które widzę w lustrze. Rozmiar XXL zmieniłem na M.